Отделението по Образна диагностика към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ е основано през 2009 г. и е единственото специализирано за неврорентгенология в България.
В структурите му се извършват всички рутинни рентгенологични и неврорентгенологични изследвания, както и високо специализирани неврорентгенологични изследвания и процедури, както и всички видове инвазивни процедури и изследвания.
Апаратурата, с която звеното разполага е от най-висок клас.
- Магнитен резонанс „GE Signa HDxt” 1,5 Т напрегнатост на полето
- 16 мултидетекторен компютър-томограф „GE Brightspeed”
- Бипланов ангиографски апарат „GE Inova 3131 IQ“
- Дигитален рентгенов парат (DR ) „GE Presigion Rxi”
- Eхографски апарат SIEMENS Aquson X600
- Магнитният резонанс е екипиран с високоспециализиран софтуер за провеждане на функционални МР изследвания и трактографии.
Допълнително предимство е възможността за изследване на метаболити в човешкото тяло и направата на метаболитна карта на мозъка.
Детайлната диагностика е подпомогната и от наличието на много различни 3D секвенции.
За първи път в България са въведени:
- МР спектроскопия – построяване на метаболитна карта на мозъка, методика, позволяваща ранното и точно диагностициране на туморните и възпалителни процеси в мозъка, както и тяхното проследяване и отдефинирането им от други заболявания.
- Функционален магнитен резонанс – методика, позволяваща изследване на функционалните зони на мозъка и тяхното точно определяне, което е в огромна помощ при предоперативната подготовка на неврохирургичните пациенти. Методиката намира приложение при диагностиката на голяма част от невродегенеративните заболявания.
- Трактография – метод, позволяващ детайлното изобразяване на мозъчните пътища и техните взаимоотношения – огромна помощ при предоперативната подготовка на неврохирургичните пациенти. Методиката намира приложение при диагностиката на голяма част от невродегенеративните заболявания.
- Използване на 3D секвенциите при диагностика и проследяване на множествената склероза.
- Перфузия на мозъчния паренхим при диагностиката и проследяването на туморните заболявания.
Магнитният резонанс и компютърният томограф позволяват провеждането на всички рутинни и високо специализирани изследвания на гастроинтестиналната система.
Наличието на 3D MRCP и 3D секвенции доведе до допълнително подобряване на образите в коремната кухина.
Въвеждането и използването на дифузия при диагностиката на заболяванията на паренхимните коремни органи доведе до допълнително подобряване откриването и диференцирането на туморните заболявания в абдомена и малкия таз.
Възможност за мултифазови последователни скенирания на органите и структурите в абдомена и малкия таз и перфузионна оценка.
От 2016 г. за първи път в България е въведено картиране на метаболитните заболявания на черния дроб и по-специално изследване при хемохроматоза.
Освен това отделението е специализирано в извършването на пълния набор от изследвания на мускулоскелетната система с наличие на 3D серии с висока резолюция.
Отделението е снабдено с високотехнологичен софтуер за картиране на хрущяла на ставите и възможност за оценката му в най-ранна фаза.
В звеното се извършват всички видове рутинни и високоспециализирани педиатрични изследвания, като отделението разполага с всички възможности за анестезия на деца по време на изследванията.
Високоспециализирани изследвания на сърдечно-съдовата и дихателната система също са обект на дейността на отделението.
Отделението разполага и с бипланов ангиографски апарат, нямащ аналог в страната. Апаратурата позволява провеждане както на всички рутинни интервенционални процедури, така и високоспециализирани ангиографски и интервенционални методи. До момента са извършени над 300 емболизации на мозъчни аневризми и артериовенозни малформации и над 200 трансартериални хемоемболизации на чернодробни тумори.
Отделението е оборудвано с дигитален рентгенов апарат, позволяващ провеждането на рентгенови изследвания на европейско ниво и ултразвуков апарат от най-висок клас. Постпроцесингът на събраната информация се извършва на работни станции от най-висок клас.
Следдипломно обучение на специалисти „Образна диагностика” и обучение на студенти и лаборанти са други два от приоритетите на отделението.
Началник клиника:
Д-р Марин Пенков
Екип:
Д-р Юрий Тодоров
Д-р Станимир Сираков
Д-р Цветелина Василева
Д-р Андрей Трифонов
Д-р Антония Хаджийска
Лаборанти
Юлиан Златанов
Камен Хараланов
Поля Филова
Илияна Бончева