Нов хирургичен метод за облекчаване симптомите на Базедова болест

Нов хирургичен метод за облекчаване симптомите на Базедова болест

НОВ ХИРУРГИЧЕН МЕТОД ЗА ОБЛЕКЧАВАНЕ СИМПТОМИТЕ НА БАЗЕДОВА БОЛЕСТ

Иновативен метод за облекчаване симптомите на Базедова болест прилагат успешно от края на миналата година в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. За този период в нея са били оперирани над 15 човека като резултатите са повече от обнадеждаващи. До месец след интервенцията пациентите възвръщат нормалния си начин на живот, като досега не са регистрирани усложнения.

Базедовата болест е автоимунно заболяване на щитовидната жлеза, която възниква вследствие на ненормално усилената ѝ дейност. В някои случаи, когато са много завишени тиреоидните хормони, се наблюдава прекомерна изпъкналост на очите (те могат да увеличат многократно обема си) и да предизвикат напрежение, болка и дори намаляване на зрението и/или двойно виждане.  Особено неприятна е невъзможността да се затворят клепачите по време на сън. Това се дължи на увеличения обем на очния булб и промяната в налягането на очницата (кухина в лицевия череп, където се намират очната ябълка, очедвигателните мускули и зрителният нерв). Освен козметичен (възприятията за тези хора са, че са „с очи изхвръкнали от орбитите“ и „поглед на „безумец“),  проблемът е и медицински, тъй като е свързан със силно напрежение в очите, проблеми със съня, умора, невъзможност да се затворят клепачите.

Интервенцията, която се прилага е срединна  орбитална декомпресия и се извършва ендоскопски – минимално инвазивно,  като достъпът е през носната кухина. Операцията трае около 45-50 минути, само няколко часа след нея болният е на крака, а на следващия ден вече може да бъде изписан.

Сред пациентите, които са се подложили на хирургична интервенция е и Мария –  жена на 31 г. от София, диагностицирана с Базедова болест от няколко години. Младата жена е лекувана от ендокринолози, като е постигнато т.н. еутиреоидно състояние (нормализиране на хормоните). Но за съжаление последиците от тиреоид асоциираната офталмопатия се превръщат освен в медицински и в социален проблем за нея. Промяната във външния вид е на лице. Младата жена има изпъкване и уголемяване на двете очи, като в един момент  те дори са с  различни размери. Разликата е осезаема, както за близките й, така и за хората с които се среща ежедневно. Амбицията да се лекува и промени ситуацията, в която е попаднала в следствие на неприятното заболяване, я свързва с лекарите от Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ с ръководител Доц В.Каракостов дм..

Преди операцията, освен промените изписани на лицето й, Мария е страдала от болка, хронично безсъние и дискомфорт, в следстиве на повишеното налягане, което всъщност е възпрепятствало затварянето на клепачите. Днес вече няма и помен от неприятните симптоми, чувства се уверена в контактите с хората.

„Извършването на операцията през носната кухина е много по-елегантно и нетравматично за пациента. Старите техники за декомпресия включваха кожен разрез по хода на веждата, през лицето, по „рамката на очилата“, но това си е една козметична деформация, която е много стряскаща, особено за дамите“, обяснява д-р Асен Хаджиянев дм., Началник на Референтния център за лечение на хипофизни аденоми към Клиниката по неврохирургия. Заедно със своя колега, неврохирурга д-р Деян Попов дм., те за първи път в България започват да прилагат иновативния метод, който не е нов за света, но досега беше неприложим у нас. Той стана възможен след реализарането на проект, с ръководител Проф. Марин Маринов дмн, за изграждането  на енодскопска зала през 2015г.  „Важно е да уточним, че оперативната интервенция за намаляване на орибиталното налягане е само част от комплексното лечение на болестта“, уточнява д-р Хаджиянев. Освен Мария от тази иновативна техника се възползват все повече пациенти, като  листата на чакащите за тази процедура се увеличава прогресивно.


Д-р Асен Хаджиянев и Д-р Деян Попов са неврохирурзите, които прилагат новия метод за хирургично облекчаване симптомите на Базедова болест

За Базедовата болест
От Базедова болест страдат предимно жените (7:1). Обикновено болестта се проявява в активна възраст (30-50 г.), но се среща и над 50 г. Съществува фамилно предразположение – наличие на член на семейството със същото или друго автоимунно заболяване увеличава риска от отключване на болестта. Другият основен фактор за появата й е силният стрес.

Сред световните звезди, които са засегнати от Базедовата болест, са Опра Уинфри, Рот Стюарт. У нас сред знаменитостите, които открито говорят за проблема си, е актрисата Ернестина Шинова.

На снимката: Мария – преди и след операцията

Източник: УМБАЛ “Св. Иван Рилски”